SAMOSPEŁNIAJĄCA SIĘ PRZEPOWIEDNIA – czym jest i jaki ma wpływ na Twoje zajście w ciążę

Samospełniająca się przepowiednia, czy inaczej mówiąc efekt Pigmaliona, to nic innego jak zjawisko społeczno – psychologiczne polegające na tym, że  ludzie wykazują tendencję do zachowywania się zgodnie z tym, czego oczekują od nich inni. Jeśli ktoś ma konkretne oczekiwania, to zaczyna tak działać, by te oczekiwania stały się prawdziwe i osiągalne. Dzieje się to na poziomie podświadomym i najlepszym wytłumaczeniem dla Ciebie będą konkretne przykłady.

Potwierdzeniem takiego zjawiska był eksperyment, który przeprowadzono w jednej ze szkół w San Francisco. Otóż poinformowano nauczycieli o pięciorgu wybitnych uczniów w klasie, choć byli oni przeciętni i niczym szczególnym nie wyróżniali się spośród rówieśników. Skończyli jednak kolejny etap nauki, osiągając ponadprzeciętne wyniki. Samospełniająca się przepowiednia sprawiła, że nauczyciele oczekiwali od tych uczniów wyjątkowych rezultatów i tak z nimi pracowali, że te rewelacyjne efekty udało się osiągnąć. Dlatego traktowali ich inaczej niż resztę. Na przykład poświęcali im więcej uwagi, zachęcali i wspierali indywidualnie; prace domowe były dla nich trudniejsze i bardziej rozbudowane; więcej z nimi rozmawiano o postępach w nauce, a rozmowy były dogłębne; uczniowie ci dostawali więcej przestrzeni na własne wypowiedzi, przemyślenia i mogli sobie pozwolić na konstruktywne dyskusje. Wytypowani wcześniej uczniowie zaczęli faktycznie więcej umieć, bardziej też wierzyli w swoje siły oraz kompetencje. W efekcie wypadli lepiej w testach inteligencji niż te dzieci, co do których nauczyciele byli przekonani, że są mniej zdolne…

Jak to się ma do Twojej płodności? Ano tak, że jeśli uda Ci się przekonać samą siebie, że zajdziesz w ciążę, to od teraz wszelkie Twoje działania na poziomie podświadomym pomogą Ci w wyborze takiej drogi, która będzie pod tym względem najlepsza. Będziesz sabotować niepowodzenia i o to powinno chodzić – nie na odwrót. Jesteś gotowa na rewolucyjną zmianę swojego myślenia? Jeśli tak, to jednoznacznie przyznajesz, że wcześniej Twoja wiara w powodzenie nie była zbyt silna. Zgodzisz się ze mną? Ale spokojnie, pomogę Ci to zmienić.

Wracając do naszego Pigmaliona. Był to grecki artysta- król Cypru, który wyrzeźbił piękną kobietę i się w niej zakochał. Pigmalion tak bardzo ją ubóstwiał i wierzył w jej istnienie, że bogini Afrodyta postanowiła ożywić posąg i sprawić, by marzenie rzeźbiarza stało się rzeczywistością.

Podam teraz kilka przykładów na to, jak działa samospełniająca się przepowiednia.

Każdemu chyba w jakimś stopniu zdarzyło się narzekać, marudzić i wykazywać swoje niezadowolenie względem czegoś np. pracy. Nagle ją tracisz… Nie tryskasz szczęściem, bo tak naprawdę jej potrzebujesz, jednak przez skupianie się na negatywach Twoje podświadome działania mogły zaprowadzić Cię do punktu, jakim jest utrata tej pracy…

Inny przykładem może być etykietowanie. Gdy ktoś Ci będzie cały czas powtarzał, że jesteś leniwa, to taka dokładnie będziesz! Zniechęcasz się do działań… Jeśli myślisz, że masz zbyt mało kompetencji, by starać się o wymarzone stanowisko, to z pewnością  nie zawalczysz o nie! Szef firmy, który będzie skupiał się na wadach swoich pracowników, a wyniki ich pracy będzie traktował jak coś przeciętnego, będzie miał nieefektywny, marny zespół, który nie generuje zysków. Jeśli dzieciom na każdym kroku ich nauki życia i popełnianych błędów będzie się mówić, że są niegrzeczne i niezdarne, to z pewnością te cechy z wiekiem zaczną się pogłębiać.

A teraz przykłady pozytywnego nastawienia do siebie, które pomagają nam w realizacji zamierzeń. Jeśli ktoś postanowi w swoim życiu napisać i wydać książkę oraz poczuje się autorem choć na chwilę w swojej wyobraźni, to gwarantuję Ci, że to zrobi! Nawet, jeżeli z ledwością zdał maturę, ponieważ z języka polskiego dostał najniższą z możliwych not, jednak promującą…

Jeśli ktoś postanowi stworzyć sobie wymarzone stanowisko pracy poprzez założenie działalności, jeśli choć przez chwilę poczuje, że może odnieść sukces, to gwarantuję Ci, ze takie stanowisko stworzy i osiągnie niesamowite rezultaty, spełniając przy okazji każde ze swoich zawodowych marzeń. Wiele osób ma dość pracy, która do tej pory nie dawała szansy na awans, ale sprawiała, że każdy roboczy dzień stawał się katorgą…

Jeśli kobieta, która ma endometriozę, usunięty jeden jajnik, niedrożne jajowody, chorujący już jedyny jajnik i poważnie podwyższoną prolaktynę, brak owulacji, do tego chorą wątrobę, przez którą nie może przyjmować każdej ilości i każdego rodzaju leków, postanowi, że zajdzie w ciążę i urodzi dziecko, to tak się stanie! Skąd to wiem? Bo to o mnie…

Jest wokół nas mnóstwo przykładów samospełniających się proroctw i nie jest to niczym nadzwyczajnym, czy magicznym. Tak funkcjonuje psychika człowieka, jego myśli, a co za tym idzie- działania i emocje. Jeśli masz pusty portfel i mówisz, że nie masz pieniędzy, to ich nie masz! Większość myśli takim schematem:

Fakt: pusty portfel.

Komunikat: nie mam pieniędzy.

Analizując ten przypadek z punktu widzenia samospełniającej się przepowiedni – skupiasz się na braku pieniędzy, więc masz pusty portfel. Zacznij myśleć o pieniądzach, dochodzie, przepływie każdej sumy pieniędzy przez Twoje ręce. Sama znajdziesz sposoby na to, wykorzystując wrodzoną kreatywność np. sprzedając rzeczy, które zalegają w domu, wykorzystując okazję na dodatkowe zlecenie itd.  Gwarantuję, że już nigdy na widok pustego portfela nie powiesz, że pieniędzy nie masz.

Jak w związku z tym możesz poprawić swoją sytuację w kontekście płodności? Dam Ci gotowe rozwiązania, tylko od Ciebie zależy, czy wdrożysz je w życie.

  1. Myśl o tym, że możesz mieć dziecko, a nie o tym, że wszyscy są rodzicami, tylko nie TY!
  2. Jeśli przez niepłodność czujesz się gorsza, niewystarczająco dobra, czy może masz inne subiektywne opinie na swój temat, to koniecznie zmień je na pozytywne, które mówią o tym, że jesteś wartościowa, cudowna, kochająca, kobieca i płodna.
  3. Nie oceniaj zbyt pochopnie sytuacji – jeśli zdarza Ci się wspominać jakieś rodziny wielodzietne, u których ciąża  goni ciążę… Wg Twojej opinii nie ma tam miłości tylko wyrachowanie?  Masz żal do świata, że Ty, z takimi ogromnymi pokładami uczuć macierzyńskich, mogłabyś obdarować dzieci i dać im wszystko? Skupiając się na niesprawiedliwości świata, ograniczasz własny potencjał.  Proszę, nie myśl tak więcej, pochyl się ewentualnie nad danym przypadkiem i postaraj się zobaczyć problem wieloaspektowo.
  4. Znajdź w sobie siłę, determinację i motywację do tego, by zdecydować się na zmiany. Pamiętaj, że to zależy od Ciebie, a nie od otoczenia. To Ty decydujesz o swoim życiu, a nie środowisko, w którym żyjesz. Kontrola nad Twoim życiem jest w Tobie,  nie zależy od kogoś lub czegoś z zewnątrz! Ty decydujesz, co jest ważne, a z czego chcesz zrezygnować!
  5. Pozbądź się negatywnych myśli!
  6. Naucz się skupiać na pozytywach swojego życia: na pysznej zupie, którą ugotujesz, a jeśli nie wyjdzie – wyciągnij lekcję i podziękuj za doświadczenie, jakie przybliżyło Cię do zupy idealnej J
  7. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy Cie wzmacniają i motywują.
  8. Ciesz się drobiazgami! Czerp z tego, co wokół Ciebie piękne, wdychaj to piękno – jeśli zobaczysz cokolwiek, co sprawi ci przyjemność – ładny kwiat, auto, sukienkę innej kobiety, krajobraz – to zrób sobie taki sekundowy przystanek STOP i weź głęboki oddech, patrząc na to– nasyć się nim!
  9. Uwierz, że możesz być w ciąży! Bez względu na okoliczności, w jakich się akurat znajdujesz – zostaw je. Pamiętaj o samospełniającej się przepowiedni!

Powodzenia!

Jeśli z jakichś powodów nie do końca wiesz, jak to zrobić, to koniecznie przyjdź na coaching. Gwarantuję pomoc i wsparcie!

Anna Klekowiecka – Twój coach płodności

Obraz Miguel Á. Padriñán z Pixabay